Trwa migracja firm w urzędach skarbowych, nowy prewspółczynnik nie obejmuje firmowych samochodów, podatek na sprzęt przeciwpożarowy wzrósł a korekty deklaracji VAT nie trzeba już uzasadniać. To tylko część zmian, z jakimi podatnicy będą się mierzyć w 2016 roku.
1. Migracja firm w urzędach skarbowych
Właściwy dla podatnika urząd skarbowy to ten, do którego zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnik zobowiązany jest składać deklaracje oraz na rzecz którego powinien odprowadzać podatek. Od stycznia br. nastąpiły zmiany w ustawie o VAT. Urzędem właściwym dla celów składania deklaracji VAT-7 oraz VAT-7K jest: -dla osób fizycznych (np. jednoosobowych działalności gospodarczych) urząd właściwy ze względu na adres zamieszkania podatnika (czyli ten sam, w którym podatnik rozlicza się z tytułu podatku dochodowego); -dla osób innych niż osoby fizyczne (np. spółek z o.o., spółek cywilnych) – urząd właściwy ze względu na adres siedziby firmy.
2. Odliczenia VAT z prewspółczynnikiem
Znaczną zmianą jest wprowadzenie regulacji dotyczących odliczania podatku naliczonego od zakupów wykorzystywanych zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i innych celów. Jeśli podatnik nie będzie mógł przyporządkować zakupów wyłącznie do działalności gospodarczej albo wyłącznie do innej działalności, będzie musiał określić kwotę VAT naliczonego do odliczenia w oparciu o tzw. pre-współczynnik. Sejmowa komisja zdecydowała jednak, że przepis należy doprecyzować – po to, aby nie było wątpliwości, że prewspółczynnik nie będzie miał zastosowania do samochodów kupionych przez przedsiębiorców, lecz wykorzystywanych do celów mieszanych (również prywatnych). A więc takich, przy których zakupie można odliczyć tylko 50 proc. VAT.
3. Korekty deklaracji VAT nie trzeba już uzasadniać
W świetle znowelizowanej ordynacji podatkowej składanie korekty staje się o wiele prostsze – od roku 2016 do korekty deklaracji podatkowej można dołączyć uzasadnienie, nie będzie to jednak obowiązkiem podatnika. Sama korekta zaś, nie straci mocy prawnej.
4. Wspólne wnioski o interpretację
Z początkiem 2016 r. Znowelizowane zostały przepisy o wydawaniu interpretacji indywidualnych. Najważniejsze zmiany to powołanie dyrektora Biura Krajowej Informacji Podatkowej jako organu właściwego w sprawach dotyczących wydawania interpretacji indywidualnych oraz umożliwienie składania grupowych wniosków o wydanie interpretacji.
5. Samorządowcy mogą rozliczać się samodzielnie do połowy 2016 roku
Do połowy 2016 r. samorządy mogą odprowadzać VAT tak jak dotąd – czyli osobno one, a osobno ich jednostki budżetowe. Tak wynika z komunikatu resortu finansów. Zmiany są konsekwencja decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE, który uznał, że gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami VAT. W drugiej połowie roku akceptowany będzie już tylko model scentralizowany tj. jednostki budżetowe będą rozliczały się łącznie.
6. Spór wokół stawki VAT na sprzęt przeciwpożarowy
Wzrost VAT – z 8 do 23 proc. – wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który uznał w nim, że polskie przepisy nakładające niższą stawkę podatku na towary przeznaczone na cele ochrony przeciwpożarowej są niezgodne z dyrektywą. Podwyżka obowiązuje od 2016 r. Państwowa Straż Pożarna podaje, że w skutek nowych regulacji, w tym roku zakup niezbędnego sprzętu będzie ograniczony. Szacuje, że środki finansowe pozwolą na zakup maksymalnie 75 proc.potrzebnego sprzętu.
7. E-booki i treści cyfrowe z obniżoną stawką VAT
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że e-booki to usługa elektroniczna i muszą być obłożone VAT-em według stawki podstawowej. Szef Komisji Europejskiej zapowiedział, że zaproponuje w połowie 2016 roku zmiany w dyrektywie VAT tak, by stawki na książki niezależnie od formatu sprzedaży były ujednolicone na preferencyjnym poziomie.
Źródło: www.podatki.gazetaprawana.pl