Blog

Nowy podatek bankowy

Podatek od handlu istnieje dopiero w fazie projektu, za to podatek bankowy już jest zapisany konkretnie w ustawie i za kilka dni wejdzie w życie. Banki i firmy ubezpieczeniowe zapłacą rocznie 0,44 proc. od wartości aktywów. Czy to dużo? Spójrzmy na największy polski bank – PKO BP. Jego aktywa to ponad 250 mld zł (dane na koniec września 2015 r.). 0,44 proc. z tego to około 1,1 mld zł. To mniej więcej jedna trzecia rocznego zysku tego banku. PKO BP ma szczęście, bo jest dość rentowną instytucją. Agencja ratingowa Moody’s w poniedziałek oceniła, że nowy podatek może zabrać nawet 64 proc. zysku Getin Noble Banku, a BGŻ BNP Paribas może nawet zanotować stratę.

Pamiętajmy, że zyski w bankach nie są wyłącznie „przejadane przez tłustych bankierów”. Służą też zwiększaniu kapitałów własnych, czyli zwiększaniu stabilności finansowej banków. Moody’s ocenia, że nowy podatek „obniży zdolność do absorbowania wstrząsów” przez polski sektor bankowy.

Co więcej, banki ostatnio obciążane są kolejnymi wydatkami ekstra. W zeszłym roku wzrosły składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który musiał wypłacić ponad 3 mld zł klientom upadłych SKOK-ów. Ostatnio zaś musiały zrzucić się na pokrycie kosztów bankructwa spółdzielczego SK Banku z Wołomina. Na horyzoncie majaczy jeszcze prezydencka ustawa o pomocy „frankowiczom”. Koszt dla banków? Na razie nie wiadomo, bo Kancelaria Prezydenta przedstawiła publicznie projekt i dopiero potem wysłała go do oceny do Komisji Nadzoru Finansowego i NBP. Szacunki samych banków mówią o 30 a nawet 50 mld zł. Roczny zysk całego sektora bankowego w Polsce to około 15 mld zł.

 Nic zatem dziwnego, że banki zaczynają na gwałt szukać pieniędzy i podnoszą opłaty, prowizje itd. Zrobiło to już kilkanaście z nich, ale największym zaskoczeniem była poniedziałkowa zapowiedź podwyżki ze strony PKO BP. Państwowy bank miał być przecież Wunderwaffe polityków PiS na podwyżki opłat w zagranicznych bankach. Kiedy się tylko zaczną, PKO BP będzie konkurował swoimi niższymi prowizjami i w ten sposób ograniczy podwyżki u innych. Tymczasem PKO BP też podniósł opłaty.