15.01 – Szok frankowy
W połowie stycznia Narodowy Bank Szwajcarii zaskoczył rynki finansowe rezygnując z ochrony swojej waluty przed dalszym umocnieniem i utrzymywania kursu EUR/CHF powyżej granicy 1,2. W efekcie frank gwałtownie wzmocnił się o 20 proc. osiągając rekordowe poziomy zarówno względem wspólnej waluty, jaki i wobec złotego. W Polsce przełożyło się to przede wszystkim na problemy posiadaczy kredytów zaciągniętych we franku. Przez cały rok szwajcarska waluta utrzymywała się w okolicy 4 zł, cały rok trwała też ożywione dyskusja dotycząca ewentualnego wsparcia dla „frankowiczów” i tego, kto powinien ponieść koszty takiej pomocy.
7.01 – Problemy górnictwa
W styczniu rząd podpisał porozumienie w sprawie planu naprawczego dla Kompanii Węglowej, ale nie oznaczało to zażegnania problemów w polskim górnictwie. Wręcz przeciwnie. 2015 rok stał pod znakiem górniczych protestów, karuzeli pomysłów na ratowanie górnictwa, prezesów spółek górniczych tracących stanowiska i nurkujących wycen akcji spółek górniczych i energetycznych. Problemy górnictwa pozostały nierozwiązane i czekają na działania nowego rządu.
04.03 – Stopy procentowe NBP najniższe w historii
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła analityków i obniżyła stopy procentowe o 50 pb do najniższego poziomu w historii. Stopa referencyjna została sprowadzona do poziomu 1,5 proc. Poprzednia obniżka miała miejsce w październiku 2014 roku. Rekordowo niskie stopy procentowe zostały utrzymane do końca roku. W 2016 roku decyzje RPP będzie podejmować już w nowym składzie i oczekuje się, że być może już na pierwszym posiedzeniu postanowi o dalszej obniżce stóp.
16.03 – Sprzedaż TVN
Southbank Media, firma należąca do amerykańskiej grupy Scripps Networks International kupiła od Grupy ITI i Grupy Canal Plus 52,7-procentowy pakiet akcji TVN. Przejęcie kontroli nad TVN kosztowało 584 mln euro dla głównych akcjonariuszy plus 840 mln euro za przejęcie całego długu spółki. To największa tego rodzaju transakcja w polskiej gospodarce w 2015 roku.
19.05 – Wiedźmin podbija świat
Trzecia część gry o przygodach wiedźmina Geralta okazała się największym dotychczasowym sukcesem CD Projekt Red. Gra rozeszła się w milionach egzemplarzy i zdobyła szereg nagród, stając się doskonałą wizytówką całej polskiej branży gier komputerowej. Twórcy CD Projektu, Marcin Iwiński i Michał Kiciński, zostali też wyróżnieni przez „Forbesa” – triumfowali w rankingu Liderów Biznesu 2015. „Wiedźmin” nie był jedyną grą, która w tym roku zdobyła uznanie graczy i krytyków – wielki sukces odniósł też wyprodukowany przez Techland „Dying light”
29.07 – Śmierć Jana Kulczyka
Pod koniec lipca, nagle, w wieku 65-lat zmarł Jan Kulczyk, najbogatszy Polak. Kulczyk zostawił po sobie majątek, którego wartość szacuje się na około 14-15 mld złotych. Jak pisał Piotr Karnaszewski, dziennikarz polskiej edycji magazynu Forbes, „najbogatszy Polak zawsze uważał, że powinniśmy w końcu wyzbyć się naszych polskich kompleksów. Sam nie zbudowałby fortuny, gdyby nie interesy z zagranicznymi partnerami, a potem wyjście na globalny rynek”.
25.10 – Wybory parlamentarne i zmiany w spółkach SP
Po wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości było spodziewane, choć pewnym zaskoczeniem była jego skala. Po raz pierwszy od 1989 rok zwycięska partia mogła samodzielnie sformować rząd, a co za tym idzie, zyskała możliwość pełnej realizacji swojego programu. W wymiarze gospodarczym to m.in. zamiar wprowadzenia podatku bankowego i od sklepów wielkopowierzchniowych, obniżenie wieku emerytalnego, czy program „rodzina 500 plus”. Wraz ze zmianą rządów ruszyła też karuzela w spółkach Skarbu Państwa. Do końca 2015 roku swoje stanowiska stracili m.in. prezes PZU Andrzej Klesyk czy prezes PKN Orlen Jacek Krawiec
21.11 – Upadek SK Banku
To pierwszy przypadek bankructwa w polskim sektorze usług bankowych od 2001 roku. Problemy Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa zaczęły się już wcześniej – zainteresowanie KNF wzbudził bardzo szybki rozwój banku. W 2014 roku przeprowadzono kompleksową kontrolę, której wyniki pokazały, że bank m.in. dopuścił do nadmiernej koncentracji kredytów i nie ujawniał pośrednich powiązań pomiędzy finansowanymi przez bank kredytobiorcami. Bank nie stosował się do zaleceń pokontrolnych, a 11 sierpnia KNF wprowadziła do SK Banku zarząd komisaryczny, który stwierdził, że bank jest niewypłacalny. W listopadzie rozpoczął się proces upadłościowy. Nie pojawił się żaden bank, który byłby zainteresowany udziałem w procesie sanacji i 21 listopada oficjalnie ogłoszono bankructwo SK Banku.
11.12 – Pierwszy transport LNG w polskim gazoporcie
Metanowiec „Al Nuaman” z katarskim LNG wpłynął do gazoportu w Świnoujściu dostarczając gaz przeznaczony do technicznego rozruchu gazoportu. Jednostka w ramach kontraktu zawartego między PGNiG i Qatargas dostarczyła ponad 200 tys. m sześć. skroplonego paliwa, czyli ok. 120 mln m sześc. gazu ziemnego. To niezwykle ważny moment dla bezpieczeństwa energetycznego Polski – po raz pierwszy jesteśmy w stanie sprowadzać większość zużywanego gazu z kierunku innego, niż Rosja
17.12 – Fatalny rok na GPW
W połowie grudnia indeks WIG20 osiągnął wartość 1745,97 pkt, czyli znalazł się na najniższym poziomie od kryzysu finansowego 2008/2009. Od wiosennego szczytu giełdowe indeksy straciły około jedną trzecią wartości. Spadki napędzane były m.in. przez sektor finansowy obawiający się o wpływ podatku bankowego czy skutków pomocy dla frankowiczów oraz sektor wydobywczy (spółki węglowe i KGHM). W grudniu ze stanowiska prezesa GPW zrezygnował Paweł Tamborski.
Źródło: www.forbes.pl