Blog

Magazynowanie towarów – ważna część biznesu

Z magazynowaniem towarów ma styczność wiele firm działających na polskim rynku, np. sklepy internetowe czy firmy produkcyjne. Od sprawnego działania magazynu zależy szybkość dostaw. Na co przedsiębiorcy powinni zwrócić szczególną uwagę, magazynując towary?

Czym jest magazynowanie towarów?

Przez magazynowanie towarów należy rozumieć składowanie produktów w przystosowanym do tego pomieszczeniu, ich przetwarzanie (np. kompletowanie) i wydawanie. Ten etap dostawy wyrobów do końcowego klienta jest o tyle istotny, że jednoczesna sprzedaż wszystkich wytworzonych przed przedsiębiorcę dóbr zazwyczaj nie jest możliwa.

Współcześnie magazynowanie towarów jest wspomagane dedykowanymi systemami. Nowoczesne aplikacje mają zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie rotacja towarów jest bardzo duża, a co za tym idzie, ilość informacji, którą należy przetworzyć, jest ogromna. W przypadku towarów z datą przydatności specjalne systemy pozwalają uniknąć sytuacji, w której magazyn w pierwszej kolejności opuszczą produkty z najdłuższą datą przydatności do spożycia.

magazynowanie towarów

Wydajne magazynowanie – jak powinien być wyposażony magazyn?

Niezależnie od tego, czy przedsiębiorca posiada własne hale magazynowe, czy też je wynajmuje, muszą one być odpowiednio wyposażone. Ekonomicznie uzasadnione jest wykorzystanie jak największej powierzchni magazynu i dlatego też standardem jest, że magazyny do wynajęcia są wyposażone w regały wysokiego składowania.

Hale i magazyny do wynajęcia różnią się wielkością. W przypadku bardzo dużych powierzchni magazynowych wykorzystanie pojazdów, np. wózków widłowych, przyśpiesza transport towarów i ich wydawanie. Producenci wózków widłowych proponują zarówno proste, spotykane nawet w sklepach wielkopowierzchniowych paleciaki, jak i wózki unoszące.

Ostateczne wyposażenie magazynu zawsze zależy od rodzaju towarów, które będą w nim przechowywane. W przypadku bardzo wartościowych produktów niezbędne jest zainwestowanie w sejfy. Gdy magazynowane produkty to np. jogurty i mrożonki, w magazynie muszą znaleźć się  lodówki i chłodnie.

Rozmieszczenie towarów w magazynie – dlaczego to takie ważne?

Hale i magazyny do wynajęcia najczęściej są wyposażone w regały i pojazdy, a o tym, co znajdzie się na poszczególnych półkach, decyduje przedsiębiorca wynajmujący powierzchnię. Specjaliści zajmujący się gospodarką magazynową przywiązują bardzo dużą rolę do prawidłowego rozmieszczenia towarów na regałach. Podstawowa reguła sprowadza się do tego, aby towar sprzedający się najlepiej umieszczać jak najbliżej miejsca wydań.

Rozmieszczenie towarów może zmieniać się w ciągu roku. Organizowanie przez firmę np. promocji może wymuszać przeorganizowanie położenia zasobów. Optymalnego rozmieszczenia produktów w magazynie nie należy lekceważyć – od niego w dużej mierze zależy, czy kompletowanie zamówień będzie odbywać się szybko i sprawnie.

Magazyn dla małej, średniej i dużej firmy

Warszawa to jedno z wielu miast, w których można wynająć magazyn. O ile największe przedsiębiorstwa najczęściej inwestują we własny magazyn, o tyle mniejsze podmioty chętnie wynajmują powierzchnię magazynową, optymalizując w ten sposób koszty. Niezależnie od branży, w której firma działa, dostęp do powierzchni magazynowej jest jednym z najłatwiejszych sposobów, aby w prawidłowy sposób zabezpieczyć towary przed osobami niepożądanymi.

W ostatnich latach na polskim rynku systematycznie przybywa powierzchni magazynowej – wynajem magazynu o optymalnej wielkości nie jest zatem problemem. Posiadanie dostępu do dobrze wyposażonej i odpowiednio zagospodarowanej przestrzeni magazynowej pozwala wdrożyć efektywne gospodarowanie zasobami. To zaś przekłada się na szybkie dostarczanie produktów do klientów i korzystnie przekłada się na zysk osiągany przez firmę.