Blog

Transport drobnicowy

Jedną z najpopularniejszych, a zarazem najtańszych form przewozu ładunku jest transport drobnicy – PTL (Partial load). Ze względu na koszty logistycznej najczęściej korzystają z niego firmy z sektora MŚP oraz przedsiębiorcy dopiero zaczynający biznes i handel międzynarodowy. Ci ostatni zamawiając w ten sposób próbki towarów, mogą rozeznać się w możliwościach, jakie są w danej branży oraz wykonać badanie rynku. Jest to doskonałe rozwiązanie dla klientów, którzy chcą częściej kupować mniejsze ilości ładunków i na bieżąco je upłynniać. W ten sposób unikają sytuacji, że większe ilości produktów zalegają w magazynach.

Ponadto transport drobnicowy wiąże się z korzystną cenę i pozwala na dużą płynność w wyborze terminu dostawy. Stawki z reguły ustalane są według wag, gabarytu oraz dystansu rodzaju usługi — przesyłka realizowana ekspresowo będzie droższa.

Ponadto przy tej opcji przewozowej znaczenie ma także wybór odpowiednich opakowań, aby zabezpieczały we właściwy sposób towary przed uszkodzeniem, zniszczeniem, utratą lub działaniem niekorzystnych czynników środowiskowych. Ze względu na nieduże gabaryty są bardziej narażone na działanie różnych czynników zewnętrznych.

Co to jest transport drobnicowy?

W przypadku niedużych ładunków, które nie są w stanie wypełnić całego pojazdu, bądź kontenera stosuje się tego rodzaju transport. Drobnica to wszelkiego rodzaju towary wyróżniające się stosunkowo niewielką masą i rozmaitymi kształtami. Ze względu na relatywnie nieduże gabaryty można je zapakować w opakowanie jednostkowe lub zbiorcze. Przewozi się je np. w klatkach, bębnach, beczkach, workach, skrzyniach, kartonach, jak również bez opakowań — na paletach lub bez ich wykorzystania. Wypełnienie nimi przestrzeni ładunkowej wymaga bardzo dobrych umiejętności planowania i kreatywnego zarządzanie miejscem na samochodzie. Towary muszą być dobrze zabezpieczone i umiejętnie rozlokowane w zależności od ciężaru, gabarytów, a także kolejności ich rozładunku.

Nadawcy i odbiorcy przesyłek są rozproszeni, co wpływa na większą komplikację organizacji całego procesu oraz dłuższy czas relokacji produktów. Jako specjaliści od zarządzania i optymalizacji usług logistycznych, podpowiadamy, jakie dodatkowe operacje wato wykonać, aby transport drobnicy był możliwy i opłacalny.

Z tej formy przewozu wyłączone są ładunki, które muszą być przewożone w specjalnych warunkach takie jak np.:

  • zwierzęta,
  • żywe rośliny
  • broń,
  • materiały wybuchowe,
  • produkty ponadgabarytowe lub z krótkim terminem ważności,
  • papiery wartościowe,
  • wyroby jubilerskie i farmaceutyczna,

a także część towarów niebezpiecznych.

Dla przedsiębiorców szukających oszczędności, którzy chcą uniknąć magazynowania nadwyżek towarowych oraz związanych z nimi kosztów transport drobnicy jest korzystnym rozwiązaniem. Służymy naszym doświadczeniem w jego optymalizacji!